លោកអភិបាលខេត្តតាកែវ៖ ម្លប់នៃសន្តិភាព ផ្តល់ឱកាសវិនិយោគិនមកវិនិយោគខេត្តកាន់តែច្រើន សម្តេចកិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត​ប៊ុន រ៉ានី ហ៊ុនសែន ប្រធានកាកបាទក្រហមកម្ពុជា សម្រេចផ្ដល់ថវិកា១០ម៉ឺនដុល្លារ ដល់ កាកបាទក្រហមមីយ៉ាន់ម៉ា សម្រាប់ជួយសង្រោះប្រជាពលរដ្ឋ ដែលរងគ្រោះដោយការរញ្ជួយដី គណៈកម្មាធិការជាតិគ្រប់គ្រងគ្រោះមហន្តរាយចាត់បញ្ជូនមន្ត្រីចំនួន ០២រូប​​​ក្នុងបេសកកម្មសង្គ្រោះ គ្រោះរញ្ជួយដី ក្នុងប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា មានគេខ្សឹបថា មេគយសាខាខេត្តកណ្តាល កំពុងសម្ងំប្រមូលលុយពីឈ្មួញទុច្ចរិតជាការស្រង់ដេីម លោក សំ កុសល មេគយខេត្តកណ្ដាល ប្រើតួនាទីនិងអំណាចដាក់ជនស៊ីវិល និងមន្ត្រីគយជំនិតៗ ចាំអង្គុយរាប់ក្បាលឡាន ចំណុចផ្លូវជាតិលេខ១ ក្នុងស្រុកលើកដែក និងគ្រប់ច្រកល្ហកលើផ្លូវនានា សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែតនិងលោកជំទាវបណ្ឌិត ចំណាយលើការព្យាបាល ក្មួយប្រុសបញ្ហាជើងធំនេះតាំងពីកំណើត ដែលបណ្តាលឱ្យពិបាកដើរ លោកសន្ដិបណ្ឌិត នេត សាវឿន ផ្ដល់អាទិភាពខ្ពស់លើការងារ ផ្សព្វផ្សាយអប់រំអំពីផលប៉ះពាល់ និងគ្រោះថ្នាក់ដោយសារការប្រើប្រាស់គ្រឿងញៀន លោក ឃួង ស្រេង​​ ថ្នាក់ដឹកនាំខណ្ឌ សង្កាត់ មិនមែនជាចៅហ្វាយរបស់ប្រជាពលរដ្ឋទេ សេចក្ដីបំភ្លឺរដ្ឋបាលស្រុកទ្រាំង មិនអាចទទួលយកបានចំពោះការផ្សាយថា “ចងមុងដេញថ្លៃ” ACU គួរតែជួយពិនិត្យមើល លទ្ធកម្មស្រុកទ្រាំង (បិទទ្វារ) ចងមុងដេញថ្លៃ សាងសង់ផ្លូវបេតុងអាមេមួយខ្សែជាង ៦រយម៉ែត្រ ប្រជាពលរដ្ឋ ជិត ៥០គ្រួសារ ស្នើសុំថ្នាក់ដឹកនាំ និងអាជ្ញាធរពាក់ព័ន្ធ ជួយអន្តរាគមន៍ករណីបុគ្គលបិតផ្លូវទឹក និងរំលោភយកដីអាងទឹកជាង ៨ហិកតា ធ្វើជាកម្មសិទ្ធឯកជន សង្ស័យពុលស្រាថ្នាំ ស្លា..ប់៣នាក់ និងម្នាក់កំពុងសង្រ្គោះនៅមន្ទីរពេទ្យបង្អែកខេត្តតាកែវ ព្រះរាជអាជ្ញាខេត្តតាកែវ ចុះផ្សព្វផ្សាយច្បាប់ និងផលប៉ះពាល់នៃការប្រើប្រាស់គ្រឿងញៀន និងច្បាប់ចរាចរណ៍ ដល់សិស្សានុសិស្ស គណៈកម្មាធិការទី៦របស់រដ្ឋសភាស្នើតុលាការខេត្តតាកែវចាត់ការអោយបានលឿនលើសំណុំរឿងក្មេងទំនើងនិងសំណុំរឿងគ្រឿងញៀន សមត្ថកិច្ចនគរបាលស្រុកត្រាំកក់ ឃាត់ខ្លួនក្រុមក្មេងទំនើង ១២នាក់ ក្រោយធ្វើសកម្មភាពជិះប្រដេញកាប់គ្នាលើដងផ្លូវ អគ្គស្នងការនគបាលជាតិ ណែនាំអោយស្នងការខេត្តតាកែវថ្មី ធ្វើការពង្រឹងសន្តិសុខនៅក្នុងខេត្តអោយបានល្អ លោក សំ កុសល មេគយខេត្តកណ្តាល កំពុងធ្វើព្យុះភ្លៀងគៀបស៊ីលុយពីក្រុមឈ្មួញរដឹកជញ្ជូនទំនិញឆ្លងកាត់ខេត្តកណ្តាលគ្រប់ផ្លូវជាតិ ដើម្បីស្រង់ដើម លោកឧត្តមសេនីយ៍ទោ នាង សុជីវី ប្រាប់បេក្ខជនដែលដាក់ពាក្យប្រឡងថា ការជ្រើសរើសមន្រ្តីអាវុធហត្ថគឺធ្វើឡើងដោយតម្លាភាព មិនមានអំពើពុករលួយដាច់ខាត ក្រសួងមហាផ្ទៃ សម្រេចផ្លាស់ប្ដូរ ប្រធានទីស្នាក់ការត្រួតពិតនិត្យ ភ្នំដិន និងច្រកទ្វារតំបន់បាក់ដៃ នៅក្នុងរដ្ឋបាលខេត្តតាកែវ អនុក្រឹត្យតែងតាំង ប្រធានមន្ទីរបរិស្ថានខេត្តព្រះសីហនុ ឡើងជា អភិបាលរងខេត្តព្រះសីហនុ
លោកឧត្តមសេនីយ៍ទោ នាង សុជីវី ប្រាប់បេក្ខជនដែលដាក់ពាក្យប្រឡងថា ការជ្រើសរើសមន្រ្តីអាវុធហត្ថគឺធ្វើឡើងដោយតម្លាភាព មិនមានអំពើពុករលួយដាច់ខាត
19-កក្តដា-2024 - ម៉ោង 03:50:PM
តាកែវ៖ លោកឧត្តមសេនីយ៍ទោ នាង សុជីវី ស្នងការនៃស្នងការដ្ឋានកសាងកម្លាំង កងរាជអាវុធហត្ថលើផ្ទៃប្រទេស ប្រាប់បេក្ខជនដែលដាក់ពាក្យប្រឡងថា ការជ្រើសរើសមន្រ្តីអាវុធហត្ថគឺធ្វើឡើងដោយតម្លាភាព ត្រឹមត្រូវ យុត្តិធម៌ ហើយពុំមានអំពើពុករលួយកើតមានឡើងជាដាច់ខាត ។
ថ្លែងនៅចំពោះមុខបេក្ខជនប្រមាណជិត៤០០នាក់ ដែលបានដាក់ពាក្យប្រឡើងជ្រើសរើសកងរាជអាវុធហត្ថខេត្តដែលមានលោក សេង មហា មេបញ្ជាការកងរាជអាវុធហត្ថខេត្ត និងសហការី នាថ្ងៃទី១៨ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៤ នៅក្នុងទីបញ្ជាការដ្ឋានកងរាជអាវុធហត្ថខេត្តតាកែវ លោកឧត្តមសេនីយ៍ទោ នាង សុជីវី ស្នងការនៃស្នងការដ្ឋានកសាងកម្លាំង កងរាជអាវុធហត្ថលើផ្ទៃប្រទេស បានមានប្រសាសន៍បន្តថា ចំពោះបេក្ខជន ឬបេក្ខជនារី ដែលមកដាក់ពាក្យប្រឡើងជ្រើសរើសកងរាជអាវុធហត្ថខេត្តតាកែវ គឺលក្ខខ័ណ្ឌនៃការជ្រើសរើស បេក្ខជនត្រូវមានកម្ពស់ចាប់ពី១ម៉ែត្រ៧០ឡើងទៅ ហើយថ្លឹងទម្ងន់ ពិនិត្យឯកសារ អត្តសញ្ញាប័ណ្ណ សំបុត្រកំណើត សៀវភៅគ្រួសារ និងយកអាយុចាប់ពី១៨ឆ្នាំឡើងទៅ ហើយមានកាយសម្បទាមាំមួន មានសញ្ញាបត្របាក់ឌុបឡើងទៅ ហើយបេក្ខជនត្រូវតែនៅលីវ មិនមានប្រពន្ធកូនឡើយ ដើម្បីយកទៅហ្វឹកហ្វឺននៅខេត្តកំពង់ឆ្នាំង ហើយឯកសារដែលត្រួតពិនិត្យនេះ គឺទាមទារឱ្យយកច្បាប់ដើមមកទាំងអស់។
លោកឧត្តមសេនីយ៍ទោ នាង សុជីវី ស្នងការនៃស្នងការដ្ឋានកសាងកម្លាំង កងរាជអាវុធហត្ថលើផ្ទៃប្រទេស បន្តទៀតថា នៅក្នុងការប្រឡងនេះដែរ គឺយើងត្រូវពិនិត្យឈាម ដើម្បីរកមេរោគថាតើបេក្ខជនមានជំងឺថ្លើមឬជំងឺឆ្លងអី្វឬអត់ ព្រោះវាអាចឆ្លងទៅបេក្ខជនផ្សេងៗទៀតក្រោយពេលទៅហ្វឹកហ្វឺន ការពិនិត្យទឹកនោម និងការពិនិត្យកាយសម្បទានទាំងអស់ ព្រោះថា ការជ្រើសរើសចូលជាកងកម្លាំងអាវុធហត្ថ ត្រូវតែមានសុខភាពល្អមាំមួន ដើម្បីបំពេញភារកិច្ចជូនជាតិ និងការពារសន្តិសុខសណ្តាប់ធ្នាប់ ហើយបើមានស្នាមសាក់ត្រង់កន្លែងណាក៏អត់បានដែរ សូម្បីតែមានជំងឺឬសដូងបាតក៏មិនបានដែរ ព្រោះពេលហ្វឹកហ្វឺនខ្លាំងណាស់ ត្រូវហាត់ច្រើនណាស់មានដូចជាខាងអង្គរក្ស លោតឆ័ត្រ ទ័ពព្រៃ គឺមានច្រើនណាស់សម្រាប់ហ្វឹកហាត់ ។
លោកឧត្តមសេនីយ៍ទោ នាង សុជីវី ស្នងការនៃស្នងការដ្ឋានកសាងកម្លាំង កងរាជអាវុធហត្ថលើផ្ទៃប្រទេស បន្តថា ក្រោយពីការពិនិត្យកាយសម្បទានហើយ ត្រូវឆ្លងកាត់ការសរសេរតាមអាន និងគុយសេអឹម និងរត់ហាត់កីឡា ដើម្បីធ្វើត្តេស៍សមត្ថភាពរបស់បេក្ខជននីមួយៗ ហើយយើងជ្រើសរើសយកបេក្ខជនណាដែលពោរពេញទៅដោយសមត្ថភាពខ្ពស់ ជាមនុស្សមានគុណភាពគុណតម្លៃ ដែលគ្រប់លក្ខណៈសម្បត្តិមុននឹងចូលជាកងកម្លាំងអាវុធហត្ថ ព្រោះអាវុធហត្ថជាកម្លាំងអន្តរាគមន៍ ជាកម្លាំងរក្សាសណ្តាប់ធ្នាប់ ខាងបង្រ្កាប និងទប់ស្កាត់បទល្មើស  ដូច្នោះវាទាមទារត្រូវតែមានសុខភាពល្អ   ៕