លោកអភិបាលខេត្តតាកែវ៖ ម្លប់នៃសន្តិភាព ផ្តល់ឱកាសវិនិយោគិនមកវិនិយោគខេត្តកាន់តែច្រើន សម្តេចកិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត​ប៊ុន រ៉ានី ហ៊ុនសែន ប្រធានកាកបាទក្រហមកម្ពុជា សម្រេចផ្ដល់ថវិកា១០ម៉ឺនដុល្លារ ដល់ កាកបាទក្រហមមីយ៉ាន់ម៉ា សម្រាប់ជួយសង្រោះប្រជាពលរដ្ឋ ដែលរងគ្រោះដោយការរញ្ជួយដី គណៈកម្មាធិការជាតិគ្រប់គ្រងគ្រោះមហន្តរាយចាត់បញ្ជូនមន្ត្រីចំនួន ០២រូប​​​ក្នុងបេសកកម្មសង្គ្រោះ គ្រោះរញ្ជួយដី ក្នុងប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា មានគេខ្សឹបថា មេគយសាខាខេត្តកណ្តាល កំពុងសម្ងំប្រមូលលុយពីឈ្មួញទុច្ចរិតជាការស្រង់ដេីម លោក សំ កុសល មេគយខេត្តកណ្ដាល ប្រើតួនាទីនិងអំណាចដាក់ជនស៊ីវិល និងមន្ត្រីគយជំនិតៗ ចាំអង្គុយរាប់ក្បាលឡាន ចំណុចផ្លូវជាតិលេខ១ ក្នុងស្រុកលើកដែក និងគ្រប់ច្រកល្ហកលើផ្លូវនានា សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែតនិងលោកជំទាវបណ្ឌិត ចំណាយលើការព្យាបាល ក្មួយប្រុសបញ្ហាជើងធំនេះតាំងពីកំណើត ដែលបណ្តាលឱ្យពិបាកដើរ លោកសន្ដិបណ្ឌិត នេត សាវឿន ផ្ដល់អាទិភាពខ្ពស់លើការងារ ផ្សព្វផ្សាយអប់រំអំពីផលប៉ះពាល់ និងគ្រោះថ្នាក់ដោយសារការប្រើប្រាស់គ្រឿងញៀន លោក ឃួង ស្រេង​​ ថ្នាក់ដឹកនាំខណ្ឌ សង្កាត់ មិនមែនជាចៅហ្វាយរបស់ប្រជាពលរដ្ឋទេ សេចក្ដីបំភ្លឺរដ្ឋបាលស្រុកទ្រាំង មិនអាចទទួលយកបានចំពោះការផ្សាយថា “ចងមុងដេញថ្លៃ” ACU គួរតែជួយពិនិត្យមើល លទ្ធកម្មស្រុកទ្រាំង (បិទទ្វារ) ចងមុងដេញថ្លៃ សាងសង់ផ្លូវបេតុងអាមេមួយខ្សែជាង ៦រយម៉ែត្រ ប្រជាពលរដ្ឋ ជិត ៥០គ្រួសារ ស្នើសុំថ្នាក់ដឹកនាំ និងអាជ្ញាធរពាក់ព័ន្ធ ជួយអន្តរាគមន៍ករណីបុគ្គលបិតផ្លូវទឹក និងរំលោភយកដីអាងទឹកជាង ៨ហិកតា ធ្វើជាកម្មសិទ្ធឯកជន សង្ស័យពុលស្រាថ្នាំ ស្លា..ប់៣នាក់ និងម្នាក់កំពុងសង្រ្គោះនៅមន្ទីរពេទ្យបង្អែកខេត្តតាកែវ ព្រះរាជអាជ្ញាខេត្តតាកែវ ចុះផ្សព្វផ្សាយច្បាប់ និងផលប៉ះពាល់នៃការប្រើប្រាស់គ្រឿងញៀន និងច្បាប់ចរាចរណ៍ ដល់សិស្សានុសិស្ស គណៈកម្មាធិការទី៦របស់រដ្ឋសភាស្នើតុលាការខេត្តតាកែវចាត់ការអោយបានលឿនលើសំណុំរឿងក្មេងទំនើងនិងសំណុំរឿងគ្រឿងញៀន សមត្ថកិច្ចនគរបាលស្រុកត្រាំកក់ ឃាត់ខ្លួនក្រុមក្មេងទំនើង ១២នាក់ ក្រោយធ្វើសកម្មភាពជិះប្រដេញកាប់គ្នាលើដងផ្លូវ អគ្គស្នងការនគបាលជាតិ ណែនាំអោយស្នងការខេត្តតាកែវថ្មី ធ្វើការពង្រឹងសន្តិសុខនៅក្នុងខេត្តអោយបានល្អ លោក សំ កុសល មេគយខេត្តកណ្តាល កំពុងធ្វើព្យុះភ្លៀងគៀបស៊ីលុយពីក្រុមឈ្មួញរដឹកជញ្ជូនទំនិញឆ្លងកាត់ខេត្តកណ្តាលគ្រប់ផ្លូវជាតិ ដើម្បីស្រង់ដើម លោកឧត្តមសេនីយ៍ទោ នាង សុជីវី ប្រាប់បេក្ខជនដែលដាក់ពាក្យប្រឡងថា ការជ្រើសរើសមន្រ្តីអាវុធហត្ថគឺធ្វើឡើងដោយតម្លាភាព មិនមានអំពើពុករលួយដាច់ខាត ក្រសួងមហាផ្ទៃ សម្រេចផ្លាស់ប្ដូរ ប្រធានទីស្នាក់ការត្រួតពិតនិត្យ ភ្នំដិន និងច្រកទ្វារតំបន់បាក់ដៃ នៅក្នុងរដ្ឋបាលខេត្តតាកែវ អនុក្រឹត្យតែងតាំង ប្រធានមន្ទីរបរិស្ថានខេត្តព្រះសីហនុ ឡើងជា អភិបាលរងខេត្តព្រះសីហនុ
តោះមកដឹងពីរោគសញ្ញាវីរុសបំប្លែងថ្មី Delta លើអ្នកចាក់ ឬមិនទាន់ចាក់វ៉ាក់សាំងរួច
02-សីហា-2021 - ម៉ោង 09:06:PM
ភ្នំពេញ៖ បច្ចុប្បន្ន វីរុសបំប្លែង Delta បានឆ្លងរាលដាលចូលក្នុងសហគមន៍នៅប្រទេសកម្ពុជា វាកាន់តែបង្កើនហានិភ័យមកលើសុខភាព។ ទោះចាក់វ៉ាក់សាំងរួចហើយ ក៏យើងនៅតែអាចឆ្លងវីរុសកូវីដ-១៩ធម្មតា ចុះទម្រាំវីរុសបំប្លែង Delta ដែលងាយឆ្លង និងកាចសាហាវជាងវីរុសកូវីដ-១៩ ធម្មតាទៀតនោះ។ ខាងក្រោមនេះ ជារោគសញ្ញាវីរុសបំប្លែង Delta និងកូវីដ-១៩ធម្មតា លើអ្នកចាក់វ៉ាក់សាំងរួច និងមិនទាន់ចាក់វ៉ាក់សាំងក្រោយឆ្លង។
-រោគសញ្ញាវីរុសបំប្លែង Delta
វីរុសបំប្លែងថ្មី Delta មានសភាពឆ្លងលឿន និងមានភាពកាចសាហាវជាងជំងឺកូវីដ ១៩ ធម្មតា យោងតាមការសិក្សាពីមុនមក អ្នកស្រាវជ្រាវសង្កេតឃើញថា រោគសញ្ញាវីរុសបំប្លែង Delta មានភាពខុសគ្នារវាងអ្នកចាក់វ៉ាក់សាំងរួច និងអ្នកមិនទាន់ចាក់វ៉ាក់សាំងនៅពេលឆ្លងវីរុសបំប្លែងនេះដូចជា៖
អ្នកចាក់វ៉ាក់សាំងរួច៖ ឈឺក្បាល ហៀរសម្បោរ កណ្ដាស់ និងឈឺ ឬរមាស់ក និងមិនសូវមានរោគសញ្ញាកូវីដ ១៩ ធម្មតាកើតឡើងទេរួមមាន ហិតមិនដឹងក្លិន ញ៉ាំមិនដឹងរសជាតិ ក្ដៅខ្លួន និងដង្ហក់។
អ្នកមិនទាន់ចាក់វ៉ាក់សាំង៖ ឈឺក្បាល ហៀរសម្បោរ ក្ដៅខ្លួន ក្អកញឹកញាប់ និងរោគសញ្ញាដូចកូវីដ ១៩ធម្មតាផ្សេងទៀត។
-រោគសញ្ញាជំងឺកូវីដ-១៩ ធម្មតា
ជាទូទៅ ក្រោយពីប៉ះពាល់ជាមួយវីរុសកូវីដ-១៩ វាត្រូវការរយៈពេល ៥-៦ថ្ងៃ ទើបចេញរោគសញ្ញាដំបូង ឬករណីខ្លះ ឆ្លងគ្រប់១៤ថ្ងៃ ទើបបង្ហាញរោគសញ្ញា។ ចំពោះរោគសញ្ញានេះ ក៏ប្រែប្រួលទៅតាមមនុស្សដែលចាក់វ៉ាក់សាំងរួច និងមិនទាន់ចាក់វ៉ាក់សាំងដូចជា៖
អ្នកចាក់វ៉ាក់សាំងរួច៖ កណ្ដាស់ ដកដង្ហើមខ្លីៗ ឈឺត្រចៀក និងហើមកូនកណ្ដុរ។ នេះបើតាមការសិក្សារបស់អ្នកវិទ្យាសាស្ត្រនៅ King’s College ទីក្រុងឡុងដ៍ ប្រទេសអង់គ្លេស លើករណីឆ្លងជំងឺកូវីដ ១៩ ក្រោយចាក់វ៉ាក់សាំង លើមនុស្សប្រមាណ ១,១លាននាក់។
អ្នកមិនចាក់វ៉ាក់សាំង៖ គ្រុនក្ដៅ ក្អកស្ងួត អស់កម្លាំង ឈឺក ឈឺក្បាល តឹងច្រមុះ ចង្អោរ ក្អួត រាករូស ភ្នែកឡើងក្រហម ពិបាកដកដង្ហើម ឈឺចុងទ្រូង និងបាត់បង់ចំណង់អាហារ។
ដូចនេះហើយ គ្នាយើងគួរបន្តការពារសុខភាពឲ្យបានដិតដល់តាមការណែនាំរបស់ក្រសួងសុខាភិបាល ពិសេសលាងដៃឲ្យបានញឹកញាប់ ពាក់ម៉ាសឲ្យជាប់ រក្សាគម្លាតពីអ្នកដទៃ និងអនុវត្ត ៣កាពារ ៣កុំ ដើម្បីសុខភាពខ្លួនយើង និងមនុស្សជាទីស្រលាញ់៕